Prąd od ręki

Odkąd w dziewiętnastym wieku amerykański wynalazca Thomas Edison wykorzystał jeszcze wcześniejsze badania nad elektrycznością i wynalazł pierwszą żarówkę, prąd na stałe zagościł pod wszystkie strzechy. Trochę ten proces trwał, bo jeszcze w latach trzydziestych całe połacie nawet stanów Zjednoczonych nie były pokryte siatką przewodów, jednak teraz już nikt bez elektryczności nie wyobraża sobie życia.

Można nawet uznać, że instalacje elektryczne to jeden z największych postępów, jaki się dokonał w historii cywilizacji ludzkiej. Teraz przecież wszystko jest na prąd, telewizor, radio, komputer, urządzenia codziennego użytku. Działają one tylko dlatego, że instalacje elektryczne w naszym domu zostały starannie zaprojektowane przez doświadczonych elektryków i architektów, a następnie zgodnie z planem zainstalowane przez budowniczych.

Bez prądu jak bez ręki

Za każdym razem, gdy coś się psuje, albo są przerwy w dostawie energii elektrycznej, okazuje się, jak ciężko sobie z tym poradzić. Na szczęście powszechnie występujące usterki naprawi każdy wprawiony elektryk. Jeszcze większe znaczenie ma prąd w przemyśle i gospodarce.

Tam zresztą zużywany jest w dużo większych ilościach, a instalacje elektryczne są też dużo bardziej skomplikowane, gdy trzeba je zastosować w ogromnej fabryce, w której naraz pracuje tysiąc osób, a wszystkie one korzystają z urządzeń na prąd. Instalacje elektryczne w takim przypadku muszą być bardzo starannie konserwowane i doświadczeni pracownicy powinni dbać o ich nieprzerwaną funkcjonalność i użyteczność.